raamatukoi
 
 
   AVALEHT    INFO    OSTUKORV    KASSA  

SOODUS

uued
antikvariaat
menukid
sarjad
suva
kirjastused
tagasiside


Raamatukoi antikvariaat Harju tn 1, Tallinn

Raamatukoi antikvariaat Voorimehe tn 9, Tallinn

 

Haridusministeeriumi sajand
 
Haridusministeeriumi sajand
1918–2018
Koostanud Liivi Uuet

528-leheküljeline tavaformaadis ja kõvas köites raamat

Rahvusarhiiv 2018

Saame kohe teele panna
Asukoht: Laki 12/Värvi 5 ladu
 

Hind € 33.40 Ostukorvi
TUTVUSTUS
 
24. veebruaril 1918 määrati Päästekomitee päevakäsuga ametisse Eesti Ajutine Valitsus, haridusministriks nimetati Peeter Põld. Reaalselt sai valitsus tegevust alustada alles pärast Saksa okupatsioonivõimude lahkumist, haridusministeerium alustas tööd 12. novembril 1918. Haridusminister Peeter Põld oli Eestimaa rahvusliku hariduskorralduse loomist alustanud juba 20. juulil 1917 Maanõukogu haridusosakonna juhatajana.

Eesti majanduse, poliitika ja kultuuri käsitlusi on ilmunud palju. Üsna vähe on ilmunud aga raamatuid mingi valdkonna tegevust juhtinud asutuste kohta. Eesti Vabariigile piisas ühest ministeeriumist, mis lisaks haridusele tegeles ka kultuuri ja teadusega ning kriisiaastail ka sotsiaalvaldkonnaga. 1940. aastal, pärast vägivaldset Nõukogude Liiduga liitmist, ühest keskasutusest enam ei piisanud. Haridusministeerium taandati vaid «üldharidusministeeriumiks», mille kõrval olid eraldi ametkonnad kultuuri, kutsehariduse, kõrghariduse, kino, kirjastuste juhtimiseks. Pärast Eesti Vabariigi vabanemist algas kunagise haridusministeeriumi tegevusvaldkonna taastamine, lühikest aega prooviti taas ühendada ka hariduse ja kultuuri juhtimist. Elu oli aga vahepeal palju muutunud.

Raamatus vaadeldakse haridusministeeriumi ja teiste hariduse juhtimisega tegelnud asutuste loomist, struktuuri, ülesandeid ja nende täitmist saja aasta vältel, haridusalase seadusandluse muutusi, valdkonna käekäiku määranud olulisemaid isikuid. Käsitletud on ministeeriumi rolli üldise hariduspoliitika ja hariduse sisu määramisel, samuti teiste riigi- ja muude asutuste survet. Koolivõrku ja eri koolitüüpe käsitletakse statistiliselt. Kuna meie suuremate kõrgkoolide ajalugu on piisavalt uuritud, siis on neile pööratud vähem tähelepanu kui nad ehk vääriksid.

Käsitlus ei sea oma eesmärgiks ei kogu eesti haridusloo saja aasta valgustamist ega ka ministeeriumide ja muude ametkondade tegevuse riigiõiguslikku analüüsi. Vaadeldakse asutuste üldist tegevust, nende mõju haridusele, teadusele ja kultuurile, aga samuti neis valdkondades toimunu mõju ministeeriumile.

Ülevaatele on lisatud dokumente. Nende hulk ei ole suur ega saa need seega anda kogu hariduse süsteemset ülevaadet. Enam on püütud leida ministeeriumi tegevust illustreerivaid dokumente. Lisatud on haridusministrite ja teiste haridusametkondade juhtide loetelu.


Kujundanud Kalle Müller
 
Mõõdud: 175 × 250 mm
ISBN: 9789946630035
 

Veel samal teemal:
Eesti ajalugu
riik, organisatsioonid
metoodika, pedagoogika
eesti kultuur täna ja eile

Täna müügil:
19627 uut ja 28196 kasutatud raamatut
 
   
  Raamatukoi   E-post: info@raamatukoi.ee   Infotelefon: 6 83 77 10 (E-R 9-17)
Tallinnas
kasutatud raamatute kauplus Harju 1 avatud E-R 10-19, LP 10-17
kasutatud vinüülplaatide kauplus Voorimehe 9 avatud E-R 12:30-18, L 12:30-17, P suletud
© Kuutõrvaja OÜ 1998-2019